Blog: Jak ograniczyć ilość cukru w diecie?


Poznaj zasady zdrowego żywienia i doboru suplementów diety

Jak ograniczyć ilość cukru w diecie?


Jak ograniczyć ilość cukru w diecie?

Nowy rok to dobra okazja, by coś zmienić. Warto wziąć się za swoje zdrowie! O swoje nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną powinni dbać nie tylko sportowcy. Nie musisz zaraz decydować się na kompletną zmianę trybu życia (choć do tego gorąco zachęcamy!). Wystarczy, że spróbujesz czynić małe kroki w kierunku zdrowia i lepszego samopoczucia. Proponujemy zacząć od ograniczania cukru w diecie.

Codziennie spożywamy ogromne ilości cukru. Powinien on dostarczać nam około 10% energii czerpanej z codziennej diety. Co to oznacza? Że możemy spożyć 5 łyżeczek cukru każdego dnia. Jeśli posłodzimy dwie herbaty, już zbliżamy się do limitu, którego nie powinniśmy przekraczać. Jeden kawałek ciasta czy puszka gazowanego napoju to już więcej, niż to, co powinniśmy spożywać. Problem jest poważniejszy: cukier znajduje się w niemal wszystkich produktach, które spożywamy. To nie tylko słodycze czy kolorowe napoje, ale też płatki śniadaniowe, jogurty, dżemy, makarony, mleko czy suszone owoce!

Nadmiar cukru okazuje się wyjątkowo groźny dla naszego organizmu. Powoduje próchnicę, prowadzi do otyłości, zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Mało kto z nas wie, że nadmiar cukru zwiększa także ryzyko pojawienia się depresji! Nadmiar cukru wpływa na nasze serce, skórę, wątrobę, kondycję psychiczną, zdrowe zęby, mózg, odporność, kości. To chyba wystarczająca motywacja, żeby ograniczyć go w swojej diecie.

Poniżej przedstawiamy pięć prostych porad, które pozwolą Ci ograniczyć spożycie cukru:

1. Czytaj skład kupowanych produktów

Fit płatki śniadaniowe okazują się nierzadko prawdziwą bombą kaloryczną, znane jogurty mające przyspieszyć proces odchudzania zawierają kilka łyżeczek cukru! Co robić? Sprawdź, co kupujesz. Wybieraj te produkty, które mają w składzie jak najmniej cukru. Sugeruj się tabelą wartości odżywczych i nie daj ogłupić reklamom prezentującym kolejny ekstra-odchudzacz działający tylko w teorii.

2. Małe kroki

Może warto przestać słodzić kawę i herbatę? Na początku to faktycznie trudne, gdy ulubiona latte pozbawiona jest dwóch łyżeczek słodkiego cukru albo syropu smakowego. Z czasem jednak, przekonasz się, że picie napojów bez cukru jest możliwe. Z doświadczenia wiemy, że najtrudniej przetrwać pierwszy tydzień – później idzie z górki i z czasem zapomnisz dosypywać cukru, gdzie tylko się da.

3. Zamienniki

Jeśli nie potrafisz całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku, pomocą służą zdrowsze zamienniki. Stosuj ksylitol (czyli cukier brzozowy), stewię lub lukrecję. Te zdrowe, roślinne zamienniki na pewno pozytywnie zaskoczą Cię swoim smakiem, ale też stanowią lepszy wybór dla Twojego organizmu. Mniej zdrowe (ale nadal lepsze od cukru!) są miód oraz syropy: klonowy i daktylowy. Stanowczo odradzamy stosowanie słodzików, które mają działanie rakotwórcze i mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

4. Mądrze decyduj

Biała mąka zamiast pełnoziarnistej, suszone owoce zamiast czekoladowych batonów czy własnoręcznie przygotowane mieszanki musli zamiast sklepowych fit-płatków. Ograniczanie cukru w diecie, a przez to pośrednio poprawa stanu zdrowia naszego organizmu, powinno być wielotorowe. Im więcej wiesz o odżywianiu, tym mądrzej wybierasz. Świetnie, gdy dasz radę sam wyciskać soki zamiast kupować te dosładzane, doskonale, gdy umiesz zmobilizować się do jedzenia pełnoziarnistych makaronów i pieczywa.

5. Nie oszukuj się!

Cukier jest wszędzie. Tłumaczenie, że jedno ciastko niczego nie zmieni w Twoim codziennym bilansie wartości odżywczych jest błędne. Tak jak już pisaliśmy, cukier dodawany jest do większości produktów, które wybieramy na co dzień. Pewnie i tak dostarczysz go sobie wystarczająco pijąc szklankę mleka czy decydując się na kanapkę z szynką. A jedno ciastko często prowadzi do kolejnego. Najważniejsze to znaleźć równowagę i świadomie wybierać.


Suplementy diety Trisana związane z tym artykułem

   BODY SECRET Complex

BODY SECRET Complex

BODY SECRET Complex

Zobacz więcej

Logo SuplementyTrisana.com

Jesteśmy oficjalnym partnerem Trisana!

Sklep Trisana umożliwia zakupy suplementów jedynie osobom zarekomendowanym przez swoich oficjalnych partnerów takich jak my. Dzięki temu kupujesz produkty dużo taniej.

Na stronie www.suplementytrisana.com znajdziesz pełne informacje o wszystkich suplementach Trisana.

Oficjalny partner

Trisana

Kontakt

biuro (@) suplementytrisana.com

  +48.506 418 342

   Ideali sp. z o.o.
ul. Westerplatte 72/1
58-100 Świdnica