Blog: Odżywki białkowe


Poznaj zasady zdrowego żywienia i doboru suplementów diety

Odżywki białkowe


Odżywki białkowe

Białko w diecie sportowców

Białka zalicza się do podstawowych składników odżywczych, które są niezbędne do funkcjonowania oraz właściwego rozwoju każdego z nas. Pełnią one wiele niezbędnych funkcji w organizmie, a na co dzień stanowią podstawowy komponent zbilansowanej, zdrowej diety. Zarówno niedobór, jak i nadmiar białka okazuje się szkodliwy, dlatego należy dbać o właściwy dobór i kontrolowanie ilości spożywania tego składnika diety. Zapotrzebowanie na białko jest znacznie wyższe u osób podejmujących regularny wysiłek fizyczny, w tym u sportowców. U osób aktywnych fizycznie (a do tych skierowana jest oferta odżywek białkowych) zapotrzebowanie sięga 1,5 g na kg masy ciała. Dlaczego? Ponieważ wysiłek podejmowany przez nasz organizm podczas ćwiczeń jest ogromny, tkanki ulegają obciążeniu, a w konsekwencji także uszkodzeniu, a poziom białka w mięśniach się obniża. Niedostateczny poziom białka dostarczany do organizmu wpływa na wydolność osoby uprawiającej sport, a także na stan jej mięśni.

Warto podkreślić, że aby spożyć pożądaną dla sportowca, codzienną ilość białka, trzeba się nieźle nagimnastykować. Osoba aktywna fizycznie o masie 80 kg powinna spożywać 120-160 g białka codziennie. Skąd je czerpać? Przecież w 100 g piersi z kurczaka znajdują się 22 g białka, a to jedna z propozycji najczęściej pojawiająca się w diecie sportowca! Pomocą służą odżywki białkowe.

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe są jednym z najczęściej stosowanych przez sportowców preparatów. Jest to po prostu łatwy sposób na uzupełnienie niedoborów tego składnika w diecie, ponieważ dostarcza organizmowi skoncentrowane białka niezbędne do budowania masy mięśniowej i zapewniania osobom aktywnym fizycznie właściwego wsparcia podczas uprawiania sportu. Oszczędza zatem nasz czas i wysiłek, gdy dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości biała z pożywienia okazuje się trudne.

Zalety stosowanie odżywek białkowych

Wśród zalet stosowanie odżywek białkowych wymienia się:
  • Obecność aminokwasów BCAA pomagających redukować tkankę tłuszczową oraz budować tkankę mięśniową.
  • Wpływ na jakość tkanki mięśniowej, w tym na jej wytrzymałość.
  • Wsparcie dla układu odpornościowego.
  • Wsparcie procesu regeneracji tkanek.
  • Właściwości antyoksydujące.
  • Obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

Typy odżywek białkowych

Oferta odżywek białkowych na rynku jest szeroka. Producenci oferują zarówno odżywki kazeinowe, jak i serwatkowe oraz coraz bardziej popularne – białka roślinne. Zaleca się stosowanie odżywek równocześnie z prowadzeniem zbilansowanej, bogatej w białko diety.

Skoro oferta jest tak bogata, to jak wybrać właściwą odżywkę białkową?

Na pewno warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych odżywek białkowych:

- odżywki kazeinowe charakteryzują się stopniowym dostarczaniem aminokwasów do mięśni, wolną absorpcją (kilkugodzinną), która doskonale sprawdza się np. podczas naszego snu. Kazeina to najważniejsze z białek występujących w mleku, jest bogata w aminokwasy, przez co pozytywnie wpływa na syntezę białek mięśniowych.

- odżywki serwatkowe – ich absorbcja jest znacznie szybsza niż w przypadku białek kazeinowych – są dostarczane do mięśni w przeciągu 1-2 godzin. Warto stosować je rano lub – w ramach rekompensacji mięśniom niedoborów białka – po podejmowanych aktywnościach fizycznych.  To białka pochodzenia mlecznego.

Zaleca się łączne stosowanie obu typów odżywek, ponieważ jedna z nich przyswoi się szybko i uderzeniowo zapewni mięśniom właściwy poziom białka, druga zaś doprowadzi do nich składnik równomiernie, zapewniając stały właściwy poziom białka.

Jak wybierać odżywki białkowe?

1. Przede wszystkim, warto zastanowić się na czym nam zależy: czy odżywka ma nas wspomóc po treningu tak, by odrobić „straty” powstałe na skutek wysiłku fizycznego czy ma stanowić źródło cennego białka przez dłuższy czas? Kazeina lepiej nadaje się, gdy mamy na celu zbudowanie masy mięśniowej, odżywki serwatkowe lepiej stosować w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, ponieważ wspomogą ten proces. Na wybór rodzaju kupowanej odżywki najistotniejszy wpływ ma to, na jakim etapie treningów jesteśmy.

2. Zwracajmy uwagę na skład odżywki! Wybierając odżywkę koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na zawartość aminokwasów. Powinna zawierać między innymi: metionina, walina izoleucyna, lizyna, treonina. Zwróćmy uwagę również na informację o braku genetycznie modyfikowanych składników i wybierajmy te odżywki, które są ich pozbawione.

3. Oferta odżywek jest bogata. Producencie oferują swoje produkty w różnych cenach, ale pamiętajmy – nie zawsze idą one w parze z jakością produkty. Nie atrakcyjne opakowanie lub dobra reklama świadczą o klasie oferowanej odżywki, a jej skład.

Chcą regularnie uprawiać sport, pamiętaj, że dieta bogata w białko powinna być stosowana konsekwentnie i świadomie – to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesów w kwestii pożądanej sylwetki i wyników ćwiczeń fizycznych. Odżywki białkowe wychodzą naprzeciw potrzebom osób o podwyższonym zapotrzebowaniu na białko, dlatego warto po nie sięgać – byle z głową!


Suplementy diety Trisana związane z tym artykułem

   FORMEL 80

FORMEL 80

FORMEL 80

Zobacz więcej

   FORMEL 80 waniliowy

FORMEL 80 waniliowy

FORMEL 80 waniliowy

Zobacz więcej

   POWER PROTEIN Pur

POWER PROTEIN Pur

POWER PROTEIN Pur

Zobacz więcej

   VEGANES PROTEIN 4

VEGANES PROTEIN 4

VEGANES PROTEIN 4

Zobacz więcej

Logo SuplementyTrisana.com

Jesteśmy oficjalnym partnerem Trisana!

Sklep Trisana umożliwia zakupy suplementów jedynie osobom zarekomendowanym przez swoich oficjalnych partnerów takich jak my. Dzięki temu kupujesz produkty dużo taniej.

Na stronie www.suplementytrisana.com znajdziesz pełne informacje o wszystkich suplementach Trisana.

Oficjalny partner

Trisana

Kontakt

biuro (@) suplementytrisana.com

  +48.506 418 342

   Ideali sp. z o.o.
ul. Westerplatte 72/1
58-100 Świdnica