Blog: Trening na siłowni - jak zacząć?


Poznaj zasady zdrowego żywienia i doboru suplementów diety

Trening na siłowni - jak zacząć?


Trening na siłowni - jak zacząć?

Chcesz wykorzystać zimową aurę wymagającą noszenia na sobie kilkunastu warstw ubrań, by zgubić zbędny tłuszczyk? Marzysz o tym, by poprawić swą sylwetkę? A może pragniesz zmienić swoje nawyki i zacząć prowadzić zdrowszy tryb życia? Rozpoczęcie chodzenia na siłownie zdaje się być świetnym pomysłem – w końcu to doskonały sposób na poprawę kondycji, korektę sylwetki oraz… poprawę samopoczucia. Zanim jednak zdecydujesz się na tę formę aktywności, warto byś zapoznał się z kilkoma dobrymi radami.

USTAL CEL

Wszyscy wiemy, jak to bywa z postanowieniami. Najtrudniej zacząć „od dzisiaj”, jeszcze trudniej wytrwać w postanowieniach. Warto zastanowić się dlaczego wybierasz się na siłownię i realnie ocenić swoje możliwości. Dasz radę wybrać się na trening dwa razy w tygodniu? Świetnie! Uda Ci się wygospodarować czas na trzy wizyty? Genialnie! Jeśli już postanowisz zacząć ćwiczyć na siłowni, warto wiedzieć, jakiego efektu oczekujesz i ile jesteś w stanie zrobić, by go osiągnąć. Systematyczność to podstawa każdej aktywności.

NIE WSTYDŹ SIĘ

Pewnie zastanawiasz się, co pomyślą o Tobie faceci, którzy bez trudu podnoszą ciężary pod którymi Ty uginasz się na samą myśl. Spokojnie – oni też kiedyś zaczynali. Nikt nie rodzi się sportowcem, każdy czasem musi przełamać niechęć. A przede wszystkim – znakomita większość zebranych na sali treningowej ma co innego na głowie, niż krytykowanie Ciebie za pierwsze próby. Nie masz się czego wstydzić – działanie zawsze się lepsze od nierobienia niczego.

ROZMOWA Z TRENEREM

Możesz próbować ćwiczyć samodzielnie, ale zaręczam, że nigdy nie przyniesie to takiego efektu, jak wtedy, gdy poprosisz o radę specjalistę. Możesz go zapytać o każdą z Twoich wątpliwości, pomoże Ci dobrać plan treningowy, skoryguje ewentualne niedoskonałości. Możesz mi wierzyć, że nawet poprawne zrobienie przysiadu nie jest łatwe, a po co go robić, skoro nie ma to przynieść żadnego efektu? Ważne: w wielu siłowniach trenerzy obecni są przez cały czas. Nie musisz korzystać z personalnego, indywidualnego wsparcia przez cały czas. Zawsze jednak możesz podejść i wyjaśnić swoją wątpliwość albo poprosić, żeby kompetentna osoba pokazała Ci, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia.

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Nie chodzi o to, by wyglądać modnie, choć jeśli ładne spodnie treningowe założysz chętniej – czemu nie? Przede wszystkim postaw jednak na praktyczny wymiar Twojego stronu. Wygodne, dostosowane obuwie, dopasowane spodnie (ich długość jest mniej ważna) i niekrępująca ruchów koszulka – to podstawa. Zabierz także ręcznik i żel pod prysznic. Na pewno przyda się woda. Nie zapomnij też o rozpisanym planie treningu – łatwiej wszystko zapamiętać, gdy możesz posłużyć się ściągą. Po treningu pewnie będziesz odczuwać głód – świetnie, jeśli się na to przygotujesz i zamiast sięgać w pośpiechu po bezwartościowe przekąski, zjesz coś zdrowego i przemyślanego.

ĆWICZENIA POWINNY IŚĆ W PARZE Z DIETĄ

Treningi na siłowni na nic się zdadzą, jeśli po ich zakończeniu sięgniesz po pizzę i zapijesz ją napojem gazowanym. Zastanów się jaki jest Twój cel i postaraj się zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, tak, by ćwiczenia wspomagane były odpowiednią dietą. Pij dużo wody, spożywaj kilka mniejszych posiłków (zamiast 2-3 większych), przyglądaj się składom kupowanych produktów, kontroluj ilość spożywanych białek, węglowodanów i tłuszczów. Dobra dieta to świadoma dieta!

KUP KARNET

To świetny sposób, by zmotywować się do regularnego trenowania. Zaręczam, że trudniej Ci będzie zrezygnować z wycieczek na siłownię, gdy już wydasz niemałą sumę na karnet. Poza tym, to naprawdę spora oszczędność w stosunku do wejść jednorazowych – jeśli zdecydujesz się korzystać z siłowni 3 razy w tygodniu, pomyśl o zakupie karnetu typu „open” – pozwoli Ci on na nieograniczoną częstotliwość korzystania z siłowni, okaże się też najkorzystniejszy dla Twojego portfela.

ROZGRZEWKA

Nie zapomnij o tej fazie treningu. Jest niemniej ważna od pozostałych. Musisz przygotować swój organizm do wysiłku. Dzięki rozgrzewce Twoje ciało się rozgrzeje, podniesie się jego temperatura, a mięśnie i stawy zostaną rozruszane przed właściwym treningiem. Najpopularniejszą metodą rozgrzewki przed treningiem jest bieg lub marsz na bieżni, jazda na rowerze stacjonarnym oraz wykonywanie ćwiczeń na steprze. Rozgrzewka powinna trwać od 10 do 15 minut. Doskonałym pomysłem jest także wykonywanie serii wymachów i skłonów. Taka rozgrzewka pozwoli Ci na bezpieczne przystąpienie do treningu właściwego.

MOŻESZ WIĘCEJ

Być może po krótkiej chwili pomyślisz, że dotarłeś do kresu własnych możliwości. Otóż nie! Możesz więcej! Granica Twojej wytrzymałości jest znacznie dalej, niż Ci się wydaje. Nie poddawaj się zbyt łatwo, ale też pamiętaj, że początki bywają trudne i jeśli przesadzisz na początku, możesz się zniechęcić. Zabójcze tempo nie jest dobre na początek, postaraj się jednak nie poddawać, gdy poczujesz szybsze bicie serca i pierwsze objawy zmęczenia.

BĄDŹ Z SIEBIE DUMNY!

Po pierwszym treningu pewnie będziesz wykończony, ale też szczęśliwy. To endorfiny, które wyzwalają się przy wysiłku fizycznym dadzą o sobie znać. Możesz być z siebie dumny – wykonałeś pierwszy krok, a ten bywa najtrudniejszy. Teraz tylko musisz zadbać o to, żeby motywować się do kolejnych prób.


Suplementy diety Trisana związane z tym artykułem

   BODY SECRET Complex

BODY SECRET Complex

BODY SECRET Complex

Zobacz więcej

   FORMEL 80

FORMEL 80

FORMEL 80

Zobacz więcej

   FORMEL 80 waniliowy

FORMEL 80 waniliowy

FORMEL 80 waniliowy

Zobacz więcej

   POWER PROTEIN Pur

POWER PROTEIN Pur

POWER PROTEIN Pur

Zobacz więcej

   PURA VIDA

PURA VIDA

PURA VIDA

Zobacz więcej

   VEGANES PROTEIN 4

VEGANES PROTEIN 4

VEGANES PROTEIN 4

Zobacz więcej

Logo SuplementyTrisana.com

Jesteśmy oficjalnym partnerem Trisana!

Sklep Trisana umożliwia zakupy suplementów jedynie osobom zarekomendowanym przez swoich oficjalnych partnerów takich jak my. Dzięki temu kupujesz produkty dużo taniej.

Na stronie www.suplementytrisana.com znajdziesz pełne informacje o wszystkich suplementach Trisana.

Oficjalny partner

Trisana

Kontakt

biuro (@) suplementytrisana.com

  +48.506 418 342

   Ideali sp. z o.o.
ul. Westerplatte 72/1
58-100 Świdnica